DOMATİA RUM KÖYÜ-KARİNA-ŞİRİNCE-İZMİR TURU 12-14 OCAK 2024

2 GÜN 1 GECE
3000.00 TL'den itibaren
12.01.2024
Yurtiçi Kültür Turları

DOMATİA RUM KÖYÜ - KARİNA - ŞİRİNCE - İZMİR
ÖDEMİŞ-BOZDAĞ KÖYÜ- BİRGİ-GÖLCÜK (KIRKOLUKLAR ÇEŞMESİ)

TURU

12-14 OCAK 2024 
3.000 TL

 

 

1.GÜN:  Siz değerli misafirlerimiz ile belirtilen noktalarda buluştuktan sonra ÇELEBİ TRAVEL araç içi ikramlar eşliğinde yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN:  İZMİR - KONAK - DOMATİA RUM KÖYÜ - KARİNA - ŞİRİNCE - İZMİR
           
              Sabah kahvaltımızı ( Ekstra ) İzmir merkezde  alıyoruz. Kahvaltının ardından İzmir şehir merkezinde bulunan ve şehrin tarihi bölgelerinden biri olan Konak, bir dizi tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmakta olup günün erken ve gecenin geç saatlerine kadar hareketli sokak ve caddeleri, Fransız ve İngiliz mimarisinin güzel örnekleri, alışveriş caddeleri, İzmir Körfezi manzaraları, sahil şeridi, kulesi, tarihi asansörü, çarşıları, dini yapıları, müzeleri ve çok daha fazlası ile gezilecek yerlerle dolu olan Konak merkezde bulunan Saat Kulesi Konak Meydanı’nda Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Saat Kulesi, hem ilçenin hem de genel olarak İzmir’in tarihi ve turistik sembollerinden biridir. Dört çeşmeli ve dört saatli bu saat kulesi, 20. yüzyılın başında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yıl dönümü anısına Fransız mimar Raymond Pere tarafından inşa edildi. Tarih boyunca milyonlarca yolcunun hikayesine şahitlik etmiş olan bu tarihi yapı için grup aile fotoğrafı alıp  turumuza başlıyoruz. SÖKE güzergahından, DOMATİA  Rum Köyü’ne hareket ediyoruz. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan bu köy, 1924 yılındaki mübadeleye kadar, Rum halkının yaşam alanı olmuş. Köyün daha sonraki halkı olan Türklerin burayı terk ederek, 2 kilometre aşağıdaki bölgeye taşınmasıyla Doğanbey köyü, “Eski” ve “Yeni” olarak iki isimle anılmaya başlamış. Yerleşim yeri, sanki zamanın bir yerinde durmuş hissi uyandırıyor. Bir dönem kaderine terk edilen Eski Doğanbey köyü, bugün Rum ve Türk mimarisinin eşsiz örneklerinin sergilendiği bir Açıkhava müzesi gibi... Rehberimizin bilgilendirmeleriyle gezintimizi yaparken, köydeki eski Rum evlerinin aslına sadık bir şekilde restore edildiğini ve tarihi dokusunu gözlemliyoruz. Taş evlerin arasında geziyor, kapıların önünde hatıra fotoğraflar çektirip, keyifli anlar geçiriyoruz.

Daha sonra,  Domatia 'ya  6 km uzaklıkta bulunan KARİNA sahiline hareket ediyoruz. Büyük Menderes coğrafyasının doğal güzelliğinden nasibini alan Karina, 1900’lü yılların ticaret limanıymış. Dilden dile günümüze ulaşan hikâyeye göre de, dönemin en popüler Rum tüccarının kızının adı olan Karina, sahile adını vermiş. Burası Dilek Yarımdası’nın gidebileceğiniz en uç noktasıdır. Bundan sonrası Yunan adası Sisam’a çok yakın olduğu için jandarmanın koruması altında. Deniz kenarında yine güzel fotoğraf kareleri sizleri bekliyor..

Ardından yönümüzü, tarihi evleri ve meyve şaraplarıyla ünlü, ŞİRİNCE’ye çeviriyoruz. Dar ve taşlı sokaklarında alışveriş ve çay keyfi yaptıktan sonra, İZMİR’e geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.İZMİR

3.GÜN: 
ÖDEMİŞ-BOZDAĞ KÖYÜ- BİRGİ-GÖLCÜK (KIRKOLUKLAR ÇEŞMESİ)

Sabah otelimizde açık büfe kahvaltı sonrası  turumuza başlıyoruz. SART yolunu takip ederek, her bir çeşmesinden birer yudum da olsa içenin dileğinin yerine geldiğine rivayet edilen KIRKOLUK ÇEŞMESİ’nde mola veriyoruz. Tarhana, bal, erişte, fasulye, ceviz gibi yöresel ürünler satan köylülerden alışverişler yapıp, BOZDAĞ KÖYÜ’ne geçiyoruz. Kış aylarında bazen beyaz örtüyle kaplı, bahar aylarında yeşilliklerle karşılaşacağımız bu güzel ortamda kahvelerimizi yudumluyor ve  bol bol fotoğraf çekip, gezintimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından yönümüzü GÖLCÜK GÖLÜ’ne çeviriyoruz. Göl kenarında doğa ile baş başa yürüyüşlerimizi yapıyor ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Köy ürünlerinden alışverişlerimizi de yaptıktan sonra,  birbirinden güzel taş evleri, yemyeşil bahçeleri ile göz kamaştıran AYDINOĞULLARI’nın başkenti olan BİRGİ’ye hareket ediyoruz.. Burada Çakırağa Konağını dışarıdan görüyor ve Ulu Cami’ni, tarihi sokaklarını keyifle gezerek, rehberimizin bilgilendirmelerini dinliyoruz. Serbest zaman sonrasında, bu harika turumuzu tamamlayarak ÖDEMİŞ üzerinden, Bayındır-Torbalı-Gaziemir güzergahını takip ederek, unutulmaz anılarımızla gezimizi tamamlayıp  bizi bekleyen aracımıza binerek Çorlu’ya dönmek üzere yola çıkıyoruz. Bir sonraki ÇELEBİ TRAVEL turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Tur programlarımızdan herhangi birini satın almış olan misafirlerimiz web sitemizde yer alan Tur Kullanım Sözleşmemizi kabul etmiş olur.
TUR KAYIT SÖZLEŞMESİ

ÇELEBİ TRAVEL
TEL: 0282 651 59 14
GSM: 0542 786 77 99
GSM: 0537 513 04 81
www.celebitravel.comBu Turu Paylaş:

TUR GENEL TANIMI

DOMATİA RUM KÖYÜ-KARİNA-ŞİRİNCE-İZMİR TURU 12-14 OCAK 2024
Gezilecek Yerler:

DOMATİA RUM KÖYÜ-KARİNA-ŞİRİNCE-İZMİR ÖDEMİŞ-BOZDAĞ KÖYÜ- BİRGİ-GÖLCÜK (KIRKOLUKLAR ÇEŞMESİ)

Geceleme: 2 gün 1 gece
Konaklama: yarım pansiyon
3000.00 TL'den itibaren

Tarih Seçiniz

Yardımamı İhtiyacınız Var?

Rezervasyon İçin Yardımamı İhtiyacınız Var? Lütfen Hertürlü Sorunuzu, Fikrinizi ve Düşüncenizi Bizimle Paylaşın.

05375130481

05427867799

+90 282 651 59 14

+90 542 786 77 99

info@celebiturseyahat.com

 
Whatsapp Whatsapp